Sunglider İHA Stratosfere Başarıyla Ulaştı

Günümüzde birçok internet hizmeti girişimi bulunmaktadır fakat Sunglider İHA tüm bilenen internet hizmetleri girişimlerinin dışına çıkmaya başarıyor. Japonya merkezli SoftBank Corp. ile Amerikan AeroVironment ortaklığında kurulan HAPSMobile Inc. sunglider İsmindende anlaşıldığı gibi güneş enerjisinden faydalanarak hareketini sağlar. Sunglider atmosferin yükseklik katmanına göre 2.sırada olan stratosfere internet erişimi için çıkmıştır. Dünya tarihinde önemli adımlar atan Sunglider  21 Eylül 2020’de  New Mexico’daki Spaceport America’da Havalimanında gerçekleşen test uçuşuyla stratosferde 62.500 fit (yaklaşık 19 kilometre) yüksekliğe ulaştı . Uçuşun Hemen ardından,

   AeroVironment CEO’su Wahid Nawabi,“üç yıldan kısa bir sürede AeroVironment ve HAPSMobile inanılmaz bir aşama kaydederek iki adet Sunglider İHA geliştirdi. Üretilen dronlarla arka arka beş test uçuşu gerçekleştirerek bu işte ne kadar ciddi olduğumuzu gösterdik.” ifadelerini kullandı

Acil arama kurtarma durumlarında şebeklerin çökmesi senaryosu bize pekte yabancı gelmemeli. Sunglider ile bu durumların önüne geçilmesini planlanıyor.

Sunglider İHA’nın İLK Uçuş Nasıl Gerçekleşti

Operesyon Space port havalimanında gerçekleşti. Yaklaşık 20 saat havada kalan Sunglider İHA ‘nın teknik özelliklere gereği tam anlamıyla bir mühendislik harikası diyebiliriz. Sağladığı LTE internet hizmetiyle Tokyo, Spaceport America ve Silikon Vadisi’ndeki ekiplerin LTE video görüşmesi yapıldı ve sağlanılan internet bağlantısı test edildi. Bu internet iletimini sağlayan sunglider İHA’nın ana bileşeni olan LTE cihazı, İHA üzerindeki LTE ile interneti sağlayan sistemler Loon LLC ve HAPSMobile tarafından geliştirildi.

Toplam uçuş süresi 20 saat 16 dakika dakika süren Sunglider, 21 Eylül 2020’de saat yola çıktı ve ertesi gün 22 Eylül’de iniş yaptı. Tam olarak 62.500 fit (yaklaşık 19 kilometre) rakıma kadar yükselen Sunglider stratosfer katmanına ulaştı. Sunglider İHA stratosferde  5 saat 38 dakika boyunca havada kaldı. 200km çaplı daire çizerken Sunglider’ın aracılığıyla birden fazla görüntülü görüşme gerçekleştirdi.

HAPSMobile’in Sunglider İHA Test Uçuşları Hakkında Teknik Bilgler

  • Test esnasında rüzgar hızı 58 deniz mili (saniyede yaklaşık 30 metre)’ydi.
  • 10 tane elektirikli motora sahiptir.
  • -73 santigrat derecede bile testi başarıyla tamamlayan Sunglider dayanıklılık testini de geçti. 

  • 78 metre kanat açıklığına sahiptir ve kanatlarının üzeri sollar paneller ile donatılmıştır.
  • 110 KM/H seyir hızına sahiptir. Yazının başında söylediğimiz gibi tam anlamıyla bir mühendislik harikası olan sunglider İHA faklı mevsimsel rüzgar hızı değişimlerinde bile İHA’nın verimliliğimi pek etkilenmediğini görüyoruz.
faklı mevsimsel rüzgar değişimlerinde bile İHA’nın verimliliği

Yazımız okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Teknolojik gelişmeler bölümüzde birçok yazıya ulaşabilmek için tıklayınız

Berk Akgüç

Makine mühendisliği öğrencisi,AvdesoDrone.com'un kurucusu, insansız hava araçlarına dair teknolojik ve teknik gelişmelerle yakından ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir