Sonin Hybrid Şirketi Tarafından Acil Yardım Dronu Yapıldı

 

Merkezi Atlanta’da bulunan drone üreticisi Sonin Hybrid, ilk müdahale ekipleri için özel olarak geniş özelliklere sahip hibrit Acil Yardım dronu üretti. Tam donanımlı ve hibrit sistemiyle çalışan drone 140 mph (225 km / s) üzerinde uçabiliyor ve havada 3 saat boyunca kalabiliyor. Rescuit ismi verilen drone adından da anlaşılacağı üzere polis, itfaiye vs. gibi ilk müdahale gereken durumlarda yardım edebilecek tam donanımlı bir drone’dur. 

Ticari dronların yanısıra ilk müdahale dronları ne yazık ki yeterince üretilmemekteydi. Kamu personellerinin görevlerini  genişletmek ve iş güvenliğini sağlamak için üretilen bu dronların en büyük dezantajı sınırlı pil kapasiteleri nedeniyle uzun süreli kullanımlarının mümkün olamamasıydı. İlk müdahale dronu  şirketin patentini de aldığı benzin ve pil çözümü ile kendini havadayken şarj edebiliyor ve son derece hızlı. Bu özellikleriyle de bir adım öne çıkıyor. 

Acil Yardım Dronu Görevleri Nelerdir? 

1-)Afet ve Acil Durum Dronu türlerine göre son derece hızlı bir drone ve bu özellikleriyle polislere,itafiyeciler vs. zaman kazandıracak. müdahale gereken acil afet durumlarında önceden olay yerine gelecek ve durum bildirimi verebilecek. Böylelikle personeller önceden bilgi sahibi olabilecek. Ayrıca ilk müdahale ekipleri için iş güvenliği de sağlamış olacak. 

2-)Havada uzun süre kalabilmesi ve kendini havada şarj edebilmesi müdahale ekiplerinin görevlerini genişletebilecek ve yakın zamanda birden fazla yardımda bulunabilecekler. 

3-)İlk müdahale ekiplerinin daha uzun görevler yürütmesini ve yeteneklerini artırabilecek ek ekipman taşımasını engelleyecek

 

 

Acil Yardım Durum Dronu Özellikleri Nelerdir? 

  • Verimli hibrit güç sistemi ile havada kendi kendini şarj edebiliyor.  
  • Uçak gövdesi karbonfiberden üretilmiştir ve son derece dayanıklıdır. 
  • Özel 4K, stabilize, otomatik düzeltmeli pilot görüş kamerası bulunmaktadır. 
  • Kızılötesi kamerası ile gece görüşü sağlar. 
  • 5 km aralıklı ses hoparlörü ile siren çalabilir ve durum aciliyeti bildirebilir. 
  • Üzerinde kırmızı / mavi, kırmızı / beyaz veya sarı / beyaz yanıp sönen led ışık seçenekleri bulunmaktadır. 
  • Otonom sistemi ve geliştirilen program sayesinde kendi yolunu bulabilir ve uzaktan takip edilebilme özelliği bulunmaktadır. 
 Afet ve Acil Durum Dronu

 

 

 

Sonin Hybrid’in kurucusu Curtis Foster Rescuit için: “Drone’lar için hibrid güç sistemimizin tasarımını tamamlama sürecindeyken, kendi uçak gövdemizi tasarlayarak en fazla menzili elde edebileceğimizi fark ettik.  Sonraki soru şuydu: kim için? Dışarıda çok sayıda ticari dron vardı, ancak çok azı ilk müdahale ekipleri için özel olarak üretildi. Pandeminin başlamasından çok önce, polis ve itfaiyecilerin bu teknolojiye en çok ihtiyaç duyduklarına karar verdik ve acilen inşa etmeye başladık.  

 

 

Sonin Hybrid arama kurtarma çalışmalarında kullanılması için başlattığı Beta programı ile Rescuit’in ülke çapında yayılmasını istiyor. Geleceğin devrimi haline gelen drone teknolojisi yeri geliyor polis oluyor  kimi zaman itfaiyeci oluyor ve her zaman kendini geliştirmeye devam ediyor. Olay yerinde artık polislerden önce dronları göreceğimiz zamanlar artık çok yakın. 

Berk Akgüç

Makine mühendisliği öğrencisi,AvdesoDrone.com'un kurucusu, insansız hava araçlarına dair teknolojik ve teknik gelişmelerle yakından ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir