Model Uçaklarda ARF,PNP,KİT,RTF ve BNF Nedir? Farkları Nelerdir?

Model uçak satın alırken kaşımıza birden çok çeşit ve özellik çıkar.Bu özellikler uçağın fiyatını ve hangi türde olduğunu etkiler.Bu yazımızda neredeyse uçak almadan önce ilk karışımıza çıkan ARF,PNP,KİT,RTF ve BNF Nedir? sorularına değineceğiz.

Dron nedir?Kullanım alanları Nelerdir? yazımızı okumaya ne dersizi?

Model uçaklar ile Multicopterler arasındaki farkları anlatan yazımızı okumaya nedersinz?

ARF(Almost Ready to Fly)

‘almost ready to fly’ anlamına gelir.Uçak modeli neredeyse yapılmış halde gelir.Birçok kullanıcı ARF modelleri tercih eder.Elektronik güç sistemleri,batarya,servo,motor,kumanda,alıcı,verici ayrı olarak satın olmak gerekir.Kısaca özetleyecek olursak ARF uçaklar ‘yarım uçak’ olarak adlandırılabilir ve tercih edildiği gibi dışarıdan elektronik sistemler alınabilir.

An ARF Extra 330 rc plane

KIT 

KIT yeni başlayanlardan ziyade modelcilikte ilerlemiş tutkunlar tarafından tercih edilir.Neredeyse uçağın tüm parçalarını balsa ile en baştan yapılır.Uçağı yapım aşaması sabır ve zaman gerektirir.Uçağın yapım aşamasından sonra uçuşunu görmek kullanıcılara büyük bir haz verir.

kaynak
RC Plane Laser Cut Balsa Wood Airplane Kit New P51 Frame without ...

RTF(Ready to Fly)

RTF(‘Ready To Fly’) Uçmaya hazır anlamına gelir.verici, pil, şarj cihazı, alıcı ve diğer tüm gerekli elektronik parçalar fabrikada bulunur ve önceden kurulu halde gelir.Yeni başlayan kullanıcılar için gayet uygundur fakat RTF uçaklarda satıcı firma tarafından maliyetini düşürme amaçlı kalitesiz verici, pil, şarj cihazı, alıcı ve diğer tüm gerekli elektronik parçalar olabilir.İsteniliidiği takdirde birçok şirket ekstra ücretlerle gerekli ekipmanları yükseltebilir.Sadece sorun olarak bilirtenireceğimiz uçakta bulunan alıcı ile sizin vericinizin uyumlu olmadığıdır bu konuda dikkat edilmesi gerekmektedir,Eğer gerekirse yetkili firma tarafından iletişime geçilmeli,uygun görülüyosa eğer sizin vericinize göre alıcı talep edilmelidir.

Model uçaklar ve Dronların tarihçesi ile ilgili yazımıza bakma ne dersiniz?

A typical RTF rc airplane as purchased
Kaynak

BNF(Bind-N-Fly)

Bağla ve uç anlamına gelir.Verici haricinde tüm ekipmalar uçakta hazır ve kurulmuş şekilde bulunur.BNF ürünleriyle istediğiniz vericiyi kullanabilir ve modelle birlikte verilen alıcıya bağlayabilirsiniz.Sadece sorun olarak uçakta bulunan alıcı ile sizin vericinizin uyumlu olmadığıdır bu konuda dikkat edilmesi gerekmektedir,Eğer gerekirse yetkili firma tarafından iletişime geçilmeli,uygun görülüyorsa eğer sizin vericinize göre alıcı talep edilmelidir.

PNP(Plag-N-Play)

PNP, yani Plug-N-Play Tak ve Kullan anlamına gelir. bir verici, alıcı pili ve şarj cihazı dışında ihtiyacınız olan her şeyle çoğu zaman kurulu şekilde birlikte gelir. Servo, motor ve ESC içerir.

A Plug-N-Play rc plane
Kaynak

 Nasa mars Helikopteri Yazımıza bakmaya ne dersiniz?

 

Berk Akgüç

Makine mühendisi öğrencisi, insansız hava araçlarına dair teknolojik ve teknik gelişmelerle yakından ilgileniyor.

One thought on “Model Uçaklarda ARF,PNP,KİT,RTF ve BNF Nedir? Farkları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir