Dronlar Film Sektöründe Büyük Rol Oynamaya Başladı!

Dronlar film sektörüne değiştiriyor desek inanır mısınız? D aha önceki yazımızda dronların kullanım alanlarından bahsetmiştik. İnsansız hava aracı veya İHA olarak da bilinen dronlar son dönemlerde gerek sanat gerek iş dünyasında sürekli karşımıza çıkıyor. Bu da gelecekte de bize adından söz ettireceğini gösteriyor. Peki dronlar film sektöründe nasıl yer alıyor? dronlar film sektöründe girişimcilik niteliğinde midir? 

Dron nedir ve Dronların Kullanım alanları nelerdir? isimli yazımızı okumaya ne dersiniz?

Dronlar nasıl havada kalır? Konu ile ilgili yazımızı okumaya nedersiniz?

Film Sektöründe Kullanılan Dronların Kamerları Nasıldır? 

HD kalitede çekim yapmanızı sağlayacak, genişliği drone’nin boyutuna bağlı olarak ortalamanın üzerinde olan ve her alana girilmesine imkan tanıyan bir cihazdır. Drone kamera elinizde veya bir aparatla tutulmasının yanında havada istediğiniz yere götürebilirsiniz ve rahatlıkla çekim yapabilirsiniz. 

Drone Fpv Analog görüntü Aktarım Kameraları ile ilgili yazmızı okumaya ne dersiniz?

Dronlar film Sektöründe Büyük Rol Oynuyor

DRONLAR FİLM SEKTÖRÜNÜ NASIL DEĞİŞTİRİYOR? 

Biliyoruz ki film yapımı uzun ve zorlu bir süreçtir.Bazen bir filmin çekimlerinin tamanlanması ortalama 6 ile 12 ayı bulabiliyor . Sadece 9 dakikalık bir sahnenin çekimi bile günlerce sürebiliyor. Çekimlerde kullanılan kameraların maliyeti de oldukça yüksek.Bu noktada film yapımında dronların kullanılması fikri oldukça mantıklı geliyor. Dronların fotoğraflama ve video çekim özelliği sayesinde film yapımında birçok cihaz kullanılması yerine tek cihaza indirgenmiş oluyor. Ayrıca maliyeti de daha düşük oluyor.  Kameranın yüzlerce metre ileride sizden uzak bir noktada fakat sizin kontrolünüzde havada hareket ettirilmesi ve açı ayarlaması yapması çekimleri kolaylaştırıyor.Geçmişte benzer bir bakış açısı elde etmek için dev vinçler, helikopterler ve benzerleri gerekiyordu. Bunlar genellikle 25.000 dolara mal olur. Ancak uçağı satın almak sadece birkaç bin dolar ve uçması kolay. 

Here Comes the World's First International Drone Film Fest | WIRED
Kaynak

Film yapımında dronların kullanımı, modern sinemayı yenileyecek birçok teknolojik ilerlemeden sadece biridir . Dronlar filmlerde yeni perspektifler için yüksek bir bar oluşturacakları kesin . James Bond: Skyfall, The Wolf of Wall Street, and Jurassic World gibi ünlü filmlerin bazı sahnelerinin dronla çekildiğini biliyor muydunuz? Bu makinelerin Hollywood’a girdiğini ve değiştirdiğini gördüğümüzde hayret ediyoruz ancak seviniyoruz.Çünkü film sektöründe bizi ileriye taşıyacak gibi görünüyor. 

Dronların sinema sektöründeki önemi sinemalardaki en büyük filmlerden bazılarında denetleyici bir yer yöneticisi olan Mike Fantasia tarafından açıklandı. (son kredileri Spider-Man: Homecoming ve en yeni Top Gun filmi). Fantasia  “gece gökyüzüne ışık tutan bir drone, bir vincin veya manliftin yerini aldığını veya güneşli bir günde ışığı engellemek veya temperlemek için bir ipek tutabildiğini” söyledi . Ayrıca, makinelerin ekipmanı konuma getirme potansiyeline sahip olduğunu ve bunun , özellikle yüksek yüksekliklerde veya ulaşılması zor yerlerde çekim yaparken değerli olabileceğini de sözlerine ekledi. 

Spectacular images thanks to an efficient algorithm
Kaynak

Film yapımında dronların kullanılmasının bir diğer önemli yararı ölçek gösterme yeteneğidir.Dik bir yamacın yanında duran bir kadını kadraja almak için geleneksel bir kamera kullanmak özellikle etkili değildir. Yamacın önünü gösterebiliriz, ancak tam bir üç boyutlu görünüm göstermeyecektir . Dronlar, film yapımcılarının manzaraların daha eksiksiz bir görüntüsünü yakalamasına izin verir,bu da seyircilere muhteşem bir görsel haz verir. 

Yönetmen Paul Trillo’nun 9 kısa filmi At The End of The Cul de Sac da (Çıkmaz Sokağın Sonunda) sadece tek bir plan ve drone kullanılarak çekilmiş. Trillo değişik açılardan aksiyonların hiçbirini kaçırmamak için tek drone kullanmış. Bu film sadece tek kameralı drone ile  çekilmiş ve aynı zamanda oyuncuların performanslarının yine çok iyi görünmesi sağlanmıştır. 

Dronlar film Sektöründe Büyük Rol Oynuyor

Dronlar geçmişten günümüze felaket kurtarma ve küresel sağlık gibi endüstrilerde kullanılıyor ve bir süredir topluma katkıda bulunuyorlar . Günümüzdeki coronavirüs felaketinde de önemli rollar üstlenmektedir. Film sektöründeki başarısı da oldukça ortada. Onun sayesinde artık daha düşük maliyetli,daha az insan gücü gerektiren ve daha kaliteli filmler çekmek artık çok kolay.  Artık sadece filmlerde değil, tanıtım filmlerinde, eğlenceli videoların çekiminde hatta trafik polislerinin trafik takibinde bile kullanılmaya başlandı. Dronlar şu anda ve gelecekte de önemli roller üstlenecek gibi duruyor. Siz ne dersiniz? Sizce de gelecek göklerden gelecekmiş gibi görünmüyor mu? 

Berk Akgüç

Makine mühendisliği öğrencisi,AvdesoDrone.com'un kurucusu, insansız hava araçlarına dair teknolojik ve teknik gelişmelerle yakından ilgileniyor.

One thought on “Dronlar Film Sektöründe Büyük Rol Oynamaya Başladı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir