Tarım Faaliyetlerde Tarımsal Dronlar ve Görevleri

Tarım faaliyetlerde tarımsal dronlar kullanılıyor. İlk olarak askeri alanda kullanılmaya başlanan drone’lar kargo taşımacılığından sanata hayatımızın hemen hemen her alanında yer alan dronların tarım endüstrisinde çiftçilerin gözdesi olacak gibi görünüyor. Günümüzde tarım sektöründe kullanımı gittikçe yaygınlaşan drone’lar çiftçilerin karşılaştığı sorunlara başarılı çözümler getiriyor. Gökyüzündeki çiftçiler tarımsal faaliyetlerde topraklarımızı suluyor,ot, zehirli böcek ve haşerelerle savaşıyor. Artan gıda taleplerinin karşılanmasında yardımcı oluyor.

Dron nedir?Kullanım alanları nelerdir? isimli yazımıza bakmaya ne dersiniz.  

Dronlara dair teknik bilgiler için tıklayabilirsiniz

Dronlara dair teknolojik bilgiler için tıklayabilirsiniz

İnsansız hava aracı olarak da bilinen (İHA) ve son zamanlarda popülerlik kazanan dronlar tarımsal anlamda kullanımı hızla büyüyor. Bu artış öyle hızlı yaşanıyor ki ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs’ın geçen yıl açıkladığı tahminlere göre, tarım sektörü önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük ikinci dron kullanıcısı olacak. 

Peki tarımsal faaliyetlerde dronların kullanımı nasıl bu kadar hızlı büyüyor? Bunun cevabı dronların tarımsal verimi artırmada göstermiş olduğu başarı ve çiftçilerin karşılaştığı önemli sorunlara çözüm getirmeleridir. Bu önemli sorunlardan bir tanesi de tarımsal hastalıklardır. Gelin hep birlikte dronların tarımsal faaliyetlerdeki yerini inceleyelim. 

Tarımsal Dronlar ile Hassas İlaçlama  

Tarlalarda hastalığı önlemek için kullanılan böcek ilaçları ve hormonsal ilaçlar, tarımda  verimi ve ürün kalitesini düşürürken insan sağlığı için de tehlike oluşturuyor. Tarımsal dronlar özellikle bu zararlı etkiyi en aza indirdiği için günümüzde tarım sektöründe hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Tarımsal dronlarda sağlıklı bitkileri sağlıksız bitkilerden ayırmak için geliştirilmiş sensör kombinasyonları bulunuyor. Bu sensörler, bitkilerdeki insan gözüyle algılanamayan renk farklılıklarını tespit ediyor ve hastalıklar belirleniyor. 

Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen dronlar sayesinde çiftçiler, yer seviyesindeki kontrollerde açıkça görülmeyecek ihtiyaçları veya sorunları, havadan izleyerek bulabiliyorlar. Bir dron ile tek uçuşta yüzlerce dönüm arazi gözlenebiliyor ve ilaçlama yapılması gereken yerler tespit ediliyor. 

Bu uzaktan erişim sayesinde dronlar bakteriyal enfeksiyonların erkenden tespit edilmesini sağlıyor.  Hızlı tepki verme yeteneği, hastalığa daha fazla yayılmadan müdahale edebilme şansı tanıyor. 

Peki Tarımsal Dronlar Nasıl İlaçlama Yapıyor? 

Dronlar ihtiyaç duyulan miktarda püskürtme yapma yeteneği sağlayan ekipmanlarla donatılıyor. Üzerinde bulunan uyumlu pompaları  ileri püskürtme, geriye püskürtme ve tam püskürtme yapabiliyor.  Çiftçi, bu sırada akıllı cep telefonlarına sensörlerden gelen bilgiler üzerinden ilaç püskürtme oranını gerçek zamanlı olarak izliyor ve dinamik olarak kontrol edebiliyor. 

TARIMSAL İHA ‘lar Bitki Sağlığını İzliyor,Kontrol Ediyor 

Dronların görüntüleme sistemleri sayesinde tarımsal dronlar çeşitli etkinlikleri başarılı bir şekilde sürdürüyor. Bitkilerin durumunu gözlemleyebilmesi de bu başarılardan birisidir. Normalize Edilmiş Fark Bitki Örtüsü (NEFBÖ) adı verilen özel görüntüleme ekipmanlarıyla donatılmış dronlar, bitki sağlığını görüntülemek için ayrıntılı renk bilgileri kullanıyor. Bu da çiftçilerin bitkilerin büyümesini izleyebilme imkanı tanıyor. Böylece herhangi bir sorun olduğu çiftçi erken müdahale yapabiliyor. 

Ekim ve Tohumculuk Yapıyor 

Tarımsal dronların yeni ve daha az yaygın kullanımlarından biri tohum ekmektir. Otomatik dron ekme makineleri şu anda çoğunlukla ormancılık endüstrilerinde kullanılmaktadır ancak daha yaygın kullanımının ilerde olacağı düşünülüyor.  Dronlarla dikim işlemi ulaşılması çok zor olan alanların, işçileri tehlikeye atmadan yapılabilmesi anlamına gelir.Dronlarla çevremizi yeşillendirdiğimizi düşünsenize. Ne harika olurdu.

Tarımda Güvenlik 

Dron güvenliği tarım dışında hızla büyüyen bir endüstridir, ancak çiftlik yönetimi için dronların kullanılması son derece yararlıdır . Tarlaya gitmeye gerek kalmadan uzaktan kontrol edebilmek zaman kazandırıyor ve ulaşımı zor bölgelere kolay erişim sağlıyor . Dron kameraları sayesinde gerçekleştirilen bu işlem çiftlik hayvanlarının da güvenliğini sağlıyor. 

Tarımsal Dronlar

Dronların Tozlaştırma İşlemi 

Daha önceki yazımızda dronların bitki tozlaştırma işleminden bahsetmiştik.Ancak bu işlem hala test edilme ve geliştirilme aşamasındadır. Hollanda ve Japonya’daki araştırmacılar, bitkilere zarar vermeden tozlaştırabilen küçük dronlar geliştiriyorlar.  Bir sonraki adım, operatörlerden sürekli talimat almadan ürün sağlığını çalıştıracak ve izleyecek otonom tozlaşma dronları oluşturmaktır. 

Tozlaşma yapımına yardımcı dronlar ile ilgili yazımızı okumaya ne dersiniz?

Tarımsal Dronlar Sprey Tedavi Uygulaması Yapıyor 

Sprey tedavileri uygulamak için dron kullanımı zaten güneydoğu Asya’da yaygındır, Güney Kore tarım spreylerinin yaklaşık %30’u için dron kullanmaktadır . Dronların üzerinde bulunan püskürtücüler yük alanlarda bulunan tarlalarda gezinebilirler. İşçilerin sağlıklarına zarar verebilecek ilaçların tehlikeli havasından ve ilaç çantalarından kurtarırlar. Dronlar tarımsal verimi en üst düzeye çıkarmak ve kimyasal maliyetler tasarruf etmek için ince püskürtme sistemleri bulunuyor. 

Tarımda verimi artırmaya yardımcı olan bu dronlar ayrıca su kaynaklarının etkin kullanılmasına da yardımcı oluyor. Çeşitli sensörlerle donatılan tarımsal dronlar bir tarlanın hangi kısımlarının daha fazla suya ihtiyaç duyduğunu belirleyebiliyor. Dronların saymak bitmeyen bu özellikleri ile hızla çoğalan dünya nüfusunun artan gıda taleplerinin karşılanmasında etkili çözümler sunmaları bekleniyor. Aynı zamanda, tarımsal tüketimin yaklaşık yüzde 70 oranında artacağı öngörülüyor.  Bu ise mahsüllerin daha iyi izlenmesini zorunlu kılıyor. İşte, bu aşamada uydu teknolojisi  gibi dronlar da tarım sektörünün ihtiyacına çözüm oluyor. 

Multikopterler ve sabit kanatlı uçaklar arası farkları anlatan yazımıza göz atmaya ne dersiniz?

Kaynaklar:

https://www.1000ciftci1000bereket.com/tarimda-hassas-ilaclama-drone-teknolojisi-kimyasal-kirliligi-onluyor/

http://www.harmantime.com.tr/haber/dronelar-ve-tarimda-kullanimi

https://www.cevreportal.com/tarimda-dron-teknolojisi/

Berk Akgüç

Makine mühendisi öğrencisi, insansız hava araçlarına dair teknolojik ve teknik gelişmelerle yakından ilgileniyor.

5 thoughts on “Tarım Faaliyetlerde Tarımsal Dronlar ve Görevleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir