İngiltere’de S-100 İHA İle Sahil Güvenliği Sağlanacak

Dünya çapında tanınan ,helikopter  hizmeti sunan ve arama kurtarma çalışmalarını (SAR) yürüten Bristow Group ile Schiebel  bebek köpek balığı adını verdikleri İHA ile sahil güvenliği sağlayacak . İlk olarak geçtiğimiz mart ayında denenmeye başlayan bu programın amacı arama kurtarma faaliyetlerinde insansız hava araçları (İHA) ‘nın kullanımına yer vermekti. Uluslararası havacılık lideri Bristow, Avusturyalı Schiebel ile ortak bir program başlattı . Denemelerin ardından 2024’te hayata geçirilmesi planlanan bu program ile İngiltere’deki Kuzey Galler sahilleri İHA’lar ile korunacak . Deniz ve dağlık alanlardaki arama kurtarma çalışmaları için kullanılacak olan İHA’lar son derece güçlü ve özenle tasarlanmıştır.Bristow ve Schiebelşirketeri arama kurtarma görevini üstlenecek olan İHA’ya “bebek köpek balığı” ismini vermiştir. 

Bristow Group ve Schiebel Group  Kimdir? 

Bristow Group 1955’te Alan Bristow tarafından kurulmuş olup,helikopter taşımacılığı,arama kurtarma çalışmaları yürüten endüstriyel havacılık çözümleri sağlayıcısıdır. Şirket sonrasında  helikopter eğitimi, petrol arama, arama ve kurtarma ve charter uçuşları dahil olmak üzere çeşitli hizmetleri yürütmektedir. 

Schiebel Group, Avusturya merkezli dünyanın önemli mayın dedektörü ve insansız hava aracı üreticilerinden birisidir . Şirketin amacı son teknoloji mayın algılama ekipmanının ve devrim niteliğindeki CAMCOPTER  S-100 İnsansız Hava Sisteminin (UAS) geliştirilmesi, test edilmesi ve üretilmesine odaklanmaktır. 

 İHA ile sahil güvenliğini sağlayacak

(Bebek Köpekbalığı İHA İle Sahil Güvenliği

Bebek Köpek Balığı İHA İle Sahil Güvenliği Nasıl Sağlanacak? 

HM sahil güvenlik Arama ve Kurtarma Helikopter Sağlayıcısı Bristow tarafından işletilen İHA’lar Galler ‘ deki Caernarfon Havaalanın’dan uçurulacaktır.İlk deneme geçtiğimiz hafta yapılmıştır.  Bristow Helicopters Ltd’nin CEO’su Alan Corbett ilk deneme hakkında şunları söylemiştir : “Bu deneme, mevcut helikopter odaklı arama ve kurtarma görevlerine yönelik yaklaşımın ötesinde evrimsel bir adım olarak uçağın zorlu değerlendirmesini, daha geniş sistem kapasitesini ve gelecekteki uygunluğu gerçekleştirmemize olanak tanıyor. 

 İHA ile sahil güvenliğini sağlayacak
İHA İle Sahil güvenliği programının gerçekleştirileceği Caernarfon Airport

Caernarfon Havalimanı, yapılacak testler için hava sahasına erişimi kolaylaştırmıştır.Böylelikle testler başarıyla tamamlanıp program hayata geçirilecektir. İnsansız hava araçları teknolojisinin özel ve ticari hava trafiğinin mevcut olduğu yoğun bir havaalimanı olan bölgede ve çevresinde kullanılması bize elbette gurur veriyor. 

Bebek Köpek Balığı İHA’nın Özellikleri Nelerdir? 

 İHA ile sahil güvenliğini sağlayacak

CAMCOPTER  S-100 Nasıl Bir İHA Türüdür?

Avusturyalı Schiebel tarafından üretilen CAMCOPTER  S-100’ler dikine iniş ve kalkış yapabilen bir İHA türüdür. 

  • Schiebel Camcopter S-100, rotorcraft tasarımı kullanan Avusturyalı bir insansız hava aracıdır.Kara ve deniz ortamlarında kullanılır. Camcopter S-100 uçaktaki kameralarının gözünden görebilmeleri için dijital kontrol ve görüntüleme teknolojisini kullanarak uzak bir konumda bir pilot tarafından uçurulur. 
  • Maksimum kalkış yükü 200 kg’dır. 
  • Normalde 6 saat ancak harici yakıt tankları desteği ile 10 saat havada kalabilme özelliğine sahiptir. 
  • 220 km/s hıza sahip 
  • 5,500 m irtifada uçabilir
  • Bebek Köpek balığı İHA, deniz ortamında olduğu kadar dağlık bölgeleri de içeren iç arama ve kurtarma için destek sağlıyor ve insansız hava araçları bunların yanında çalışacak.
 İHA ile sahil güvenliğini sağlayacak

Daha önce de sahillerin korunması ve arama kurtarma çalışmaları için İHA’ların kullanıldığından bahsetmiştik.Ancak İngiltere bu uygulama ile insansız hava araçları (İHA) Gününümüzün Ve Geleceğin Teknolojisi Cankurtaran Dronlar‘nın önemini bir kez daha vurgulayıp onları hava trafiğine entegre etmeyi planlıyor.Sizce de son derece başarılı bir uygulama değil mi? 

Berk Akgüç

Makine mühendisi öğrencisi, insansız hava araçlarına dair teknolojik ve teknik gelişmelerle yakından ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir