Rüzgar Türbinlerinin Muayanesi Dronlar İle Yapılıyor

 BLADE INSPECTİONS

Rüzgar türbinleri her yıl dolu,kar,yağmur gibi zorlu hava koşullarına maruz kalıyor.Bu kötü hava koşullarından dolayı rüzgar türbinlerinin bıçaklarının düzenli bakım ve onarımı (inspections) yapılamamaktadır.Rüzgar türbinleri artık rüzgar türbinlerinin muayanesi donlar sayesinde daha kolay ve hızlı bir şekilde muayene olabilecek ve temizlenebilecek.Daha önceki yazımızda itfaiye dronlarından bahsetmiştik.Dronlar aynı işlemi rüzgar türbinleri için de uygulayabiliyor ve erişilmesi zor bölgelere erişip rüzgar türbinlerinin temizliğini yapabiliyor.

İnsansız hava araçlarına dair detaylı teknolojik bilgilere ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Tarımsal dronara dair yazımız için tıklayabilirsiniz.

Peki hasar tespitini dron nasıl yapıyor? 

Dronun üzerinde bulunan yüksek çözünürlüklü kamera ve geliştirilen yapay zeka algoritması sayesinde dron türbinlerin çok yakınına kadar giderek hasar tespiti yapıyor ve rapor veriyor.Bu kamerayı çalıştırılarak video kaydedilir  ve pilotu rüzgar türbininin nacelle, rotor bıçakları ve cıvata bağlantılarının özel açılarına ve görüşlerine yönlendirir. Bu işlem hem kara hem de deniz türbinleri için de yapılabilmektedir.Öncelikle gelin hep birlikte rüzgar türbinlerini inceleyelim. 

Rüzgr Nedir? Ne işe yarar? 

Rüzgar türbini rüzgar enerjisi ile çalışan ve rüzgar enerjisinden elektrik üretmeye yarayan mekanizmadır. Genelde üç kanatlı yapıları vardır ve bu yapısı sayesinde, rüzgar enerjisi türbinleri rüzgarı keserler ve dönüştürücü bölümüne iletirler. Bu yüzden genelde rüzgarın şiddetinin fazla olduğu dağ, tepe ve deniz gibi yerlere konumlandırılırlar. 

Rüzgar türbinleri rüzgarın şiddetine göre harekete geçerler. Kanatların birleştiği yere de rotor adı verilir. Doğa dostudur ve temiz elektrik üretmemizi sağlar. Mesela yenilenemez enerji kaynaklarından olan kömür gibi etrafa kötü ve zararlı gazları yaymaz. 

Rüzgar Türbinlerinin Muyanesi Dronlar
Rüzgar Türbinlerinin Muyanesi Dronlar

Rüzgar Türbinlerinin Muayanesi Dronlar faydaları nelerdir? 

 • Daha güvenli bir çalışma ortamı.Kişinin çıkıp rüzgar türbinlerini kontrol etmesi ne kadar güvenlik önlemleri alınsa da dron kadar güvenli değildir. 
 • Üzerinde bulunan kamerası sayesinde yüksek kaliteli görüntü ve video çeker.Sorunu anlamamıza yardımcı olur. 
 • Dinamik ölçme işlemi gerçekleştirir.%99 oranında hasar tespiti yapar. 
 • Kişinin erişemeyeceği alanlara erişir.Bu hem daha verimli bir işlem gerçekleştirilmesini sağlar hem de zaman tasarrufu yapar. 
 • Bakım planlaması yapar.Yani bir rapor hazırlar ve bize iletir.Bu üzerindeki yapay zeka algoritması ve geliştirilen yazılımı sayesinde gerçekleşir. 
 • Dron muayenesi diğer inceleme yöntemlerine göre daha az maliyetli bir işlemdir. 
Rüzgar Türbinlerinin Muyanesi Dronlar

Dronların hasar tespiti yapmak için kullandığı muayene yöntemi nedir? Nasıl yapılır? 

Dijital ve kızılötesi kamera denetimi sayesinde dron eksiksiz bir hasar tespiti yapabiliyor.Dron rüzgar türbinlerini incelerken, denetim görevinin kapsamına bağlı olarak bir dijital kamera, bir termografik kamera veya bir kombinasyon ile donatılabilmektedir. 

Termografik inceleme, bıçaktaki  yapısal kusurları ve zayıflıkları inceleyen temassız ve tahribatsız bir muayene yöntemidir. Kızılötesi termografi ile dron mesela rotor kanatlarının yüzey sıcaklığı değişimlerini izler.Bu inceleme sonunda bıçakların yüzeyindeki kusurlar görünür ve tespit edilir.Daha sonrasında da rapor incelemesi yapılır ve rüzgar türbinlerinin bıçaklarının muayenesi yapılır. 

Termografik inceleme yönteminin faydaları nelerdir? 

 • Temassız ve tahribatsız bir muayene gerçekleştirir. 
 • Kusursuz hasar tespiti yapar. 
 • Gizli hata ve arızaları görür ve inceler. 
 • Erozyon ve korozyon tespiti yapar. (aşınma ve kireçlenme) 
 • Karanlık alanlarda nesneleri algılayabilir. 

Dronun sunduğu hasar tespitini kimler incelemektedir? 

Dron rüzgar türbinindeki hasar tespitini gerçekleştirip rapor sunduktan sonra veriler uzmanlar tarafından analiz edilmektedir. Burada, bir dron muayenesinden tam değeri elde etmek için ilgili uzmanları analize dahil etmek önemlidir. Gerekli nitelikli deneyime sahip olmayan biri, muhtemelen ölümcül sonuçları olan kritik bir kusuru veya hatayı göz ardı edebilir.  

Bu verilerin analizine dayanarak bir inceleme raporu hazırlanır ve hasarın ciddiyetine göre genellikle kırmızı, sarı ve yeşil öncelik kategorilerine ayrılır. Daha sonrasında gerekli iyileştirmelerin nasıl daha az maliyetli yapılabileceği tartışılır ve bir rapor hazırlanır. 

Rüzgar Türbinlerinin Muayanesi yapan Dronlar ne kadar sürede gerçekleşir? 

Dronun, rüzgar türbininin muayene işlemini 1 saat içerisinde tamamlayabilmektedir.Bu sayede türbin duruş süresi minimize edilerek maksimum enerji üretimine destek sağlanıyor. Ortalama 700 fotoğrafın elde edildiği sistemde bu sürede 3 kanatın muayene (inspection) işlemi yapılmış oluyor. 

Rüzgar Türbinlerinin Muayanesi Dronların verimliliği ve güvenirliliği açısından ne söyleyebiliriz? 

Daha az insan gücü,güvenli çalışma ortamı ve kusursuz hasar tespiti sayesinde dronların rüzgar türbinlerinin muayenesinde kullanılması son derece verimli bir işlemdir. 

Gerçekleştrilen işlemin güvenirliliğini ele alırsak üzerindeki yapay zeka ve yazılımı sayesinde dron topladığı yüksek çözünürlüklü görsellerle en küçük hasarları bile algılayabildiği kanıtlanmıştır. Hızlı ve otonom bir değerlendirme yapan dron iyileştirilmesi gereken öncelikli hasar tespitine kadar yapabiliyor. 

Yine teknoloji yanımızda ve bize yardımcı oluyor.Dronlar hayatımızın her alanında olmaya devam edecek.Onlar bizim küçük yardımcılarımız. 

One thought on “Rüzgar Türbinlerinin Muayanesi Dronlar İle Yapılıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir