ESC Nedir?RC Elektirikli Motorların Kalbi Olan ESC Çeşitleri Nelerdir?

Radio Kontrollü elektirikli hava araçları ile uğraşan insanların sık sık kullandığı,tüm elelektirik motorlu insansız araçlarda bulunun,motorun kalbi olan cihazın adı Esc(Electronic Speed controller.)dir.Bu yazımızda fazla aşırı teorik bilgiye girmeden Esc Nedir? ve Geçmiş günümüzde değişime ve gelişime uğrayan Esc’lerin çeşitleri nelerdir? soruları üzerinde duracağız.

ESC Nedir?

ESC Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Electronic speed controller yani elektirikli hız kontrol cihazı, Fırçalı veya fırçasız bir elektirikli motora giden hızı kontrol eden ve bataryadan gelen akımı düzenleyen ayrıca motorun tersine dönmesini ve dinamik frenleme yapmasını sağlayan bir elektronik devre kartıdır.

ESC Kullanım Alanları

Uzaktan kumanda ve araç uygulamalarında kullanılmaktadır.

  • Elektrikli arabalar
  • Elektrikli bisikletler
  • Elektrikli uçak
  • Arabalar
  • Helikopterler
  • Uçaklar
  • Tekneler
  • Multicopterler
  • ESC Firmware

Esc Çeşitleri Nelerdir?

1-Fırçalı(Brushed) Escler:

Motorun hızını belirlemek için voltajda aç-kap yöntemi kullanır.Aç-kapa yöntemi saniyeler içinde birçok kez yapılır.Motorun hızını yavaşlatmak için ESC gelen voltaj uzun süre kapatılır,hızı arttırmak için ise tam tersi yapılır .

2-Fırçasız(Brushless):

Fırçalı escler göre biraz daha maliyetlidir. Fırçasız bir motora bağlandığında, fırçalı esclere olanlara göre daha fazla güç, daha yüksek performans taşır.Yüksek anlık değerlerine daha fazla bir süre maruz kalabilir.

ESC Nedir?ESC Çeşitleri Nelerdir?
Fırçalı ve Fırçasız Esc Farkı

Fırçalı ve Fırçasız Esclerin Temel Çalışma Prensibi Nedir?

Fırçalı ve fırçasız esclerde FET(Field Effect Transistors) transistörler aracılığıyla motor yönünü ve hızını hassas şekilde ayarlama yapar

Yeni teknoloji birçok ESC modelin batarya ile motor ve alıcısı arasındaki kararlı voltajı üretimi için BEC( Battery Eliminator Circuit) kullanır.

BEC Nedir?

Birçok ESC’lerde BEC özelliği bulunur.BEC özelliği çok önemli bir özelliktir.BEC linear olarak bataryadan gelen voltajı düşürerek kumanda alıcısının beslenmesini sağlar(5 ya da 6 volta düşürür).Fırçalı ve fırçasız araçlarında motorlarında yüksek düzeyde voltaj değeri gerektirir.Yüksek voltaj değeri alıcıya verebileceği zarardan dolaylı BEC kullanımı çok önemlidir.Yüksek voltajı alıcıya uygun voltaja dönüştürürken ısı oluşur.

Örnek Verecek olursak,

Kullandığımız hava aracında Batarya 11.1Volt, alıcının ise 5volta ihtiyacı var.Böyle bir durumda 11.1-5= 6.1 Volt ısıya dönüştürülerek alıcıya zarar verilmesi engellenir.

Not:Dronlara esc kullanılmaz çünkü dronlarda esc’den alıcıya değil ilk olarak uçuş kontrol kartına bağlanır.

3 thoughts on “ESC Nedir?RC Elektirikli Motorların Kalbi Olan ESC Çeşitleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir