UPS VE CVS Amerika’daki Emekliler İçin Drone ile İlaç Teslimatı Yapacak

Ups ve Cvs Amerika’da bulunan emekliler için drone ile ilaç teslimatı yapmaya başladı. Dronların yıllar içinde gözle görülür değişimleri,yük taşıma kapasitesinin artırılması ve havada daha uzun süre kalabilmesi kargo ve lojistik sektörünü de değiştirdi. Google’ın Alphabet Kargo dronlarından sonra  Amerika’nın en büyük kargo şirketlerinden UPS (United Parcel Service) ve ABD’li ilaç firması CVS evden çıkmakta zorlanan ve yardıma ihtiyacı olan yaşlılar için ilaç teslimatı gerçekleştiriyor. Florida eczanesinden ABD’deki emeklilik topluluğuna reçeteli ilaçları taşımak için kullanılan UPS ve CVS dronları son derece ilgi görüyor. 

Dronlararın koronavirüs sürecinde tek ilaç taşımacılığı birçok yönde insanlığın yanında olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Dronların koronavirüs ile i savaşına dair detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

(UPS ve CVS emekliler için ilaç teslimatı yapıyor)

UPS ve CVS Drone ile ilaç teslimatı projesi nedir? 

ABD Federal Havacılık Kurumu,UPS’e drone işletme lisansı verdi ve UPS drone ile kargo teslimatı yapmak için yetki alan ilk kargo şirketi oldu. Daha sonrasında UPS. CVS ile bir anlaşma sağladı ve drone ile eve teslimat projesine geçtiğimiz yıllarda başlamışlardı.  

İlaç teslimat projesi ile yakın zamanda tüm Dünya’mızın verdiği  coronavirüs pandemi savaşında yaşı yüksek olan ve kronik hastalığı bulunan evden çıkmalarına gerek kalmadan ilaç alabiliyorlar. Geçen yıl birlikte çalışarak ilk kez bir kişiye ilaç teslimatını gerçekleştiren, UPS ve CVS iş birliği ile yürütülen bu projede, coronavirüs pandemisi sebebiyle daha da hız kazandı. 

UPS ve CVS Drone ile ilaç teslimatı Nasıl Gerçekleştiriyor? 

İlk olarak UPS dronları anlaşmalı oldukları California eczanelerinden kullanıcılarından seçtikleri ve reçetelenmiş ilaçları alacak. Sonrasında Matternet M2 Marka dron’lar ilaçları The Villages’a yakın bir noktaya bırakacak. Ardından bir UPS kara aracı ilaçları sahiplerine teslim edecek. 

UPS’ın şu anda otonom dronları üretmemektedir. Bundan dolayı teslimat için California hava teslimat firması Matternet tarafından geliştirilen Matternet M2 dronlar kullanılacak.. İlerleyen zamanlarda UPS’ın matternet otonom dronları kullanmaya başlanması bekleniyor. 

Drone ile ilaç teslimatı
(Matternet M2 ilaç teslimat kargo dronu) 

Günden güne çağımız değişmekte ve bizler de ona ayak uydurmaya çalışmaktayız. Önceden düşünsek aklımıza bile gelmeyecek yeni teknolojiler hayatımızda. Gelişen drone teknolojisi sayesinde artık neredeyse hiç insan gücü olmadan,özellikle de Dünya’mızın içinde bulunduğu bu zor günlerde artık her şey çok kolay. Sizce de yakın zamanda kafamızı gökyüzüne kaldırdığımızda havada dronların geçmesi mümkün değil mi? 

Berk Akgüç

Makine mühendisliği öğrencisi,AvdesoDrone.com'un kurucusu, insansız hava araçlarına dair teknolojik ve teknik gelişmelerle yakından ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir