Üç Dakikada Arabadan Uçağa Dönüşebilen Transformer AirCar

Uçan arabalar çocukluğumuzdan beri hayal ettiğimiz ve duyduğumuz araçlardır. Şimdiye kadar hem havada hem karada gidebilen birçok araç girişimi oldu. Ancak Slovakya merkezli “Klein Vision” isimli bir Ar-Ge şirketinin kurucusu olan Prof. Stefan Klein, yaklaşık 30 yıldır üzerinde uğraştığı Aircar isimli aracı birçok araçlardan çok daha farklı bir görünümü ve donanımıyla karşımızda. Bu yazımızda Aircar’ın üreticisi Prof. Stefan Klein’in havacılık protokolünü karşılayan aracı AirCar‘a değineceğiz.

Aircar Şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre “Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı” (EASA) yönetmeliklerine uygun olarak geliştirdiği ve önümüzdeki 6 ay içerisinde de sertifika alacağı belirtildi.

Klein Vision şirketi tüm havacılık ve kara koşullarına uygun şekilde tasarlanmış olan Aircar’ın istenilen konuma havadan veya karadan sorunsuz şekilde varılabileceği konusunda son derece iddialı gibi görünüyor.

The AirCar folds up into a two-seat street car on the ground

AirCar Herkes İçin Uygun Mudur?

Klein Vision şirketi tarafından yapılan açıklamada yer alan EASA yönetmeliklerine göre aracı kullanmak için yalnızca araç sürüş lisansının yeterli olmayacağı, bunun yanında pilot lisansına da sahip olunması gerekmektedir. Bu iki lisansa da sahip olan kişiler aracı hem havada hem karada rahatlıkla kullanabileceklerdir.

AirCar

AirCar’ın Özellikleri Nelerdir?

  • Mevcut ağırlığı 1100 kilogramdır.
  • 2 yolcu kapasitesine ve 200 kilogramlık ek yük taşıma kapasitesine sahiptir.
  • 300 metrelik alanda kalkış yapabilme özelliğine sahiptir.
  • BMW tarafından üretilen 140 beygirlik motoru bulunan AirCar, havada 200km/s hıza ulaşabiliyor.

İlk Test Başarı İle Gerçekleşti

Slovakya’daki Pestany Havaalanı’nda 1500 feet uçuşu ile ilk testini tamamlayan AirCar, yapılan iki kalkış ve inişi de güvenli bir şekilde gerçekleştirdi.

Berk Akgüç

Makine mühendisliği öğrencisi,AvdesoDrone.com'un kurucusu, insansız hava araçlarına dair teknolojik ve teknik gelişmelerle yakından ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir