Bridger Aerospace Şirketi HQ-90 İHA ‘ları Geliştirerek Yangınlarla Savaşıyor

Havadan yangına müdahale hizmeti veren Amerikalı havacılık şirketi, 2018’den bu yana haritalama görevi de yapan yeni nesil yangınla mücadele  HQ-90 İHAlar ile  yangın söndürme konusunda ön safhada yer alıyor.  

Orman yangınları, ağaçlara ve üzerinde yaşadığı diğer canlılara ciddi tahribatlar yaratabilir. Bazen itfaiyecilerin bile yetersiz kaldığı zamanlarda dronlar yangına müdahalede bulunabilmektedir. Geçtiğimiz yıl yapılan bir röportajda,  Bridger Aerospace’in insansız uçak sistemleri direktörü Weston Irr 3Harris Technologies tarafından üretilen  iki hibrit quadcopter’in  (HQ)-90) yaklaşık olarak 12 yangına mücadele ettiği ve tam tamına 250 saat havada kaldığı biliniyor.  

Yangın ile mücadele dronlarına dair detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.

HQ-90 adı verilen insansız hava araçlarının yüksek çözünürlüklü kameraları aynı zamanda yangın anında dumanla dolu gökyüzünde etrafı görebilir ve düşük görüş koşullarında çalışabilir. 

Bridger Aerospace’in insansız uçak sistemleri direktörü Weston Irr: “Dumanlı ortamlarda, sistemimizdeki kızılötesi özelliği, doğrudan o dumanın arkasını görmemizi sağlıyor. Bu gibi durumlarda gerçekten iyi bir avantajımız var çünkü görebiliyoruz ve sistem tamamen çalışabilir. ”  

Bridger Aerospace’in Yeni Nesil Yangın Söndürme Dronları Aynı Zamanda Haritalama Yapabiliyor  Şirket geçen yıl tek tip insansız hava aracı olan HQ-90 İHA’ yı yükseltti ve daha uzun uçuş süresi, havadan gözetleme ve seyir halindeyken haritalama işlevi özelliği getirdi. 

İnsansız uçak sistemleri direktörü Weston Irr: “Haritalama görevimizi tamamladıktan sonra, onlara fazladan gözler veya en çok ihtiyaç duydukları yerde kızılötesi görüntü vermek için yangının belirli bölümlerinin üzerinden daha uzun bir süre uçacağımız bir gözetim destek rolüne gireceğiz.” 

Bridger Aerospace özel bir Hükümet Menfaati Feragatnamesi (SGI) kapsamında onay aldı.

Bridger Aerospace insansız hava araçlarını (İHA) herhangi bir orman yangını durumunda görsel görüş alanının dışına çıkabilmek için onay aldı. Bu da Amerika’nın batı eyaletinde kendini kanıtlaması ve yeteneklerini gösterebilmesi  için bir fırsat oldu. Geçtiğimiz aylarda Wyoming ve Colorado’da 176.000 dönümlük arazide yanan Laramie Wyoming’in doğusundaki devasa Mullen yangınıyla mücadele etmek için görevlendirildi.  

Uçak sadece yangınla mücadele etmekle kalmıyor, yangın öncesi ve sonrasında veri analizi yapıyor. 

Yangınla mücadele dronları yangın öncesi ve sonrasında veri analizi yapıyor ve önemli bilgiler veriyor. Dronlar o bölgede yangın çıkma olasılığını belirlemek için belirli bir alanda ne kadar nem olduğunu ölçebilen meteorolojik sensörlerle donatılmıştır.Bu sensörler sayesinde dronlar yangından sonra, hangi alanların su akışından kaynaklanan ani sellere karşı savunmasız olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirlemek için yanık alanı üzerinden uçurulabilirler. 

 HQ-90 İHA’NIN Özellikleri

  • 14 fitlik kanat açıklığına sahip olan insansız hava aracı HQ-90, demonte edilebilme özelliğine sahip. Mesela herhangi acil bir yangın durumunda kolayca taşınabilir. 
  • Dikey kalkış ve iniş (VTOL) kabiliyetleri sayesinde iniş ve kalkış anında bir piste ihtiyaç duymaz ve yangına yakın herhangi bir açık alandan havalanabilir ve inebilir. 

Weston Irr acil orman yangını durumları için: “Pist veya iniş pistinin kullanılması herkesin sahip olduğu tipik bir lüks değil. Küçük bir çayır kullanarak veya ağaçlarda küçük bir açıklık kullanarak fırlatabilirsiniz.” 

  • Altı ile sekiz saatlik bir uçuş süresi verilse de yaklaşık 12 saat boyunca havada kalabilir. 
  • Hem gündüz hem de gece yangınla mücadele edebilmesi için çift kamera sistemleriyle donatılmıştır. 
  • Üzerinde kısa dalga kızılötesi, uzun dalga kızılötesi ve 13 megapiksel gün ışığı sensörü içeren kameralar bulunmaktadır. 

Berk Akgüç

Makine mühendisliği öğrencisi,AvdesoDrone.com'un kurucusu, insansız hava araçlarına dair teknolojik ve teknik gelişmelerle yakından ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir