FPV Dijital ve Analog Görüntü Aktarım Arasındaki Farklar

FPV (first Person View) birincil kişi görüşü anlamına gelmektedir. Birçok radio kontrollü uçak veya multicopter kullanıcısı FPV görüntü aktarımını kontrol ettiği hava aracının içindeymiş gibi adeta sanal kokpitte olduğunu hissetmek için kullanır. Kullanıcıların bu merak ve ilgilerinde dolayı FPV görüntü aktarım teknolojilerinin kullanıcı sayısında yükseliş görülmektedir. FPV görüntü aktarım sistemleri Dijital ve analog olmak üzere ikiye ayrılır. Bu yazımızda analog ve dijital görüntü aktarım sistemlerinin aralarındaki farkları ele alacağız

FPV görüntüleme sistemi nedir? Çalışma prensibi nedir? yazımıza ulaşabilirsiniz.

FPV dijital ve Analog Görüntü Aktarımının Yapısı Nedir?

Analog ve dijital sinyalleri ayıran en temel sebep iletim sırasında meydana gelen dalga çeşitidir. Analog görüntü aktarımında dalgalar süreklidir ve dijital görüntü aktarımda ise ayrıktır. Dijital FPV sinyalinin görüntülenebilmesi için, önce standart bir gösterim biçiminde kodunun çözülmesi gerekir. Bununla birlikte, bir analog sinyalin zaten standart görüntü formatında (PAL veya NTSC) olduğu için kodunun çözülmesine gerek yoktur. Yaygın dijital formatlar, sıkıştırılmış görüntüler için JPG veya GIF ve sıkıştırılmış videolar için AVI veya MP4′tür. Hem analog hem de dijital FPV sistemlerinin avantajları ve dezavantajları vardır, ancak genel olarak benzer bir amaca hizmet ederler.

Fpv analog görüntü aktarımına dair bilgi almak için yazımıza ulaşabilirsiniz.

Görüntü Kalitesi

Hiç tartışılmaz bir gerçek olarak dijital görüntü aktarımının kalitesi analoğa göre kat ve kat daha iyidir. İlk cümlemize dayanarak buna göre bazı örnekler verecek olursak: Analog görüntü aktarımı kullanan bir çok kullanıcının en çok korktuğu olaylardan biri hava aracının ağaç dallarına çarpmasıdır. Bu olayın ana sebebi analog görüntü aktarımında ki görüntü kalitesinin düşüklüğü ve sürekli parazitlenmeden dolayıdır.

FPV Dijital ve Analog

Analog vs Dijital Görüntü Kalitesi

Bir analog kamera, her yatay çizgi için bir video sinyali üretir. Gözlükler veya monitörler bu sinyalleri her pikselin hangi renk, parlaklık ve kontrast olması gerektiğine ilişkin bilgiler olarak yorumlar dijitalde ise renk, parlaklık ve kontrastla ilgili her piksel bilgisini ayrı olarak atar. Analog sinyallerin sürekli sinyal yapısı nedeniyle, tek bir piksel üzerinde gösterilmesi amaçlanan bir sinyal segmenti, komşu piksellere “akabilir”. Bu olayı kısaca açıklayacak olursak bir video satırında siyah bir pikselden beyaz bir piksele geçiş yaparken(uçuş sırasında apartmana girip hemen ardında çıkış yaparken), bir analog sinyal yeni renge anında “yapışamaz”(FPV analog Kameraların görüntüleme olayını nasıl gerçekleştiğine dair detaylı bilgi almak için FPV kameralar yazımızı okuyabilirsiniz). Bunun yerine esasen yeni renkle birleşir. Bazı durumlarda, siyah ve beyaz geçiş arasına keskinliği düşürme görsel etkisine sahip gri bir piksel eklemek için renklerin ortalamasını alacaktır. Siyahların ve beyazların yeterince yaklaştığını fark edeceksiniz, kamera gri görüntüleyecektir. Bu etki, dijital görüntüler için de ortaya çıkacaktır, ancak daha az ölçüde olacaktır. Bazı üst düzey analog kameralar oldukça keskin görüntüler üretse de, buna kıyasla dijital görüntü aktarımı analoğa göre öndedir.

FPV Kameraların Geleceği

Dijital görüntüleme sistemlerinin kullanıcısı gün geçtikce artmaya devam ediyort. Analog FPV kullanıcıların sayısı hala daha çok fazla. Önümüzdeki ilk 3 yılda birçok analog kullanıcının dijitale geçiş yapacağını düşünüyorum. Fakat analog VTX ve kamera üreticilerinin analog kamera görüntü sinyallinin görüntü işleme ve yapay zeka ile daha net ve belirgin halle getirebilecek bir sistem geliştirebilme girişiminde olabileceğini gGöz önünde bulundurmannn gerekli olduğunu unutmamak gerekli.

Berk Akgüç

Makine mühendisliği öğrencisi,AvdesoDrone.com'un kurucusu, insansız hava araçlarına dair teknolojik ve teknik gelişmelerle yakından ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir