Fpv Analog Görüntüleme Sistemlerinde Alıcılar ve Vericiler

Fpv alıcılar ve vericiler analog görüntü aktarım sistemleri havadan görüntüleme yapmak isteyen herkesin karşısına çıkan bir uygulamadır.Dijital görüntüleme teknolojisinin artması ve geçmiş yıllara göre maliyetinin ucuzlaması rağmen hala daha analog fpv görüntü aktarımına engel olmamıştır.Hızlı ve ucuz maliyeti sayesinde birçok kullanıcı tercih etmeye devam etmiştir.Bu yazımızda fpv görüntü aktarım sisteminde en önemli bileşenler olan fpv alıcı ile vericinin özellikleri üzerinde duracağız.

Fpv Görüntü Aktarımı Nedir?Nasıl çalışır? ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız

Teknik bilgilere dair yazılarımızı okumak için tıklayınız.

NOTE:Yazımızı okumadan önce antenlere dair temel bilgileri bilmek sizin yazıyı tam olarak kavramanıza yardımcı olur.Antenlere dair Bilgileri Öğrenmek için tıklayınız

Drone Nedir? Drone uçma Prensibleri Nelerdir? isimli yazılarımız okumak için tıklabilirsiniz

Fpv Alıcılar ve Vericiler Görüntüleme sistemleri Nedir? Çalışma prensibleri Nelerdir?

Çoğunlukla 5.8GHZ frekansında video Kameraya gelen görüntüler lens üzerine düştügünde görüntü sensörleri güçlendirilerek video/ses bilgilerini radyo dalgası olarak,verici üzerinde bulunan anten aracılığı ile vericiye aktarılır.Gelen radyo dalgası bir görüntü sinyaline dönüştürülüp inanılmaz bir hızla ekran veya goggle(gözlük) üzerine aktarılır . Güç birimi olarak ne kullanılır Miliwatt kullanılır

Fpv Vericilerde Güç Çıkışının Önemi Nedir?

Öncelikle vericilerde güç biri miliwatt(MW) cinsinde değerlendirilir.Genelde 25mw ile 800mw arası değişir.

Not:Vericinin güç akışı ne kadar fazla ise o kadar fazla enerji harcar. Bu harcanan enerji sonucu verici aşırı derece ısınmaya başlar.Uçaklarda ısınmayı azaltmak için uçağın tasarımında hava tünelleri kullanılabilir.

SimScale Aircraft Design Workshop in collaboration with AIAA
Fpv Analog Görüntüleme Alıcılar ve Vericiler

Grup ile Uçuşlarda veya Yarışmalarda Fpv Analog Görüntü Aktarımında Parazitlenmeyi Veya Başkasının Vericisine Bağlanmayı Nasıl Engelleyebiliriz?

Öncelikle vericiden alıcıya gönderilen görüntü sinyallerinde parazitlenmeyi tamamen ortadan kaldırmak imkansıza yakın denilebilir. Birçok çoklu uçuşun bulunduğu yarışmalarda güç çıkışı ve frekans aralığı kısıtlaması yapılır. Bunun sebebi ise fazla güç çıkışının olduğu yerde pilotlar görüntü sinyallerinin karışması olabilir.Birçok yarışmada 200-250MW güç çıkışı tavsiye edilir.

Toplu drone uçuş Avdeso Drone

IMD Nedir?

Çoklu uçuşlarda görüntü parazitlenmesini en önemli faktörlerden biridir, diğeri ise IMD dir,.IMD modüller arası bozulma anlamına gelir, temel olarak iki farklı frekansın harmonik bir frekans oluşturabileceği anlamına gelir.

Örneğin, F2 (5760MHz) kullanan bir pilot, F4 (5800MHz) kullanan ikinci bir pilot F6 (5840MHz) kullanan üçüncü bir pilotumuz varsa, ancak bu frekanslar 40MHz’de yeterince iyi bir ayırmaya sahip olsa da, Pilot 3 yine de parazit olabilir. F2 ve F4 birlikte F6’da görünen harmonik bir sinyal oluşturabilir buna da IMD denir. Bu harmonik sinyali zayıf olmasına rağmen, F6’da bulunan 3. pilota parazit yapmak yeterli olabilir.

Alıntıdır.Kaynak

IMD frekansını şu denklemle hesaplayabilirsiniz:

F1 x 2 – F2 (5760 × 2-5800 = 5720) F1 ve F2’yi değiştirerek ikinci bir değer elde edersiniz: F2 x 2 – F1 (5800 × 2-5760 = 5840) Görmek? 5840 tam olarak F6’dır.

Alıcı Çeşitleri nelerdir?

Alıcılara Boyutlarına ve Modüllerine göre ikiye ayrılır:

1-Modüllerine Göre Alıcılar

Tek modüllü ve Çift modüllü olmak üzere ikiye ayrılır.Tek modüllü antenlerde genelde monopol anten bulunur(tek anten).Çift modüllü olanlarda durum farklıdır.İki tane anten vardır.Alıcının içinde bulunan kart verici tarafından gelen video sinyalini seçer.İstenilen anten konfigrasyonu yapılabilir.Örneğin tek yönlü ve çok yönlü antenler olabilir.Mesala Patch ve Pagoda anten.

Boscam RC832 32 Channel 5.8Ghz FPV Receiver | Flying Tech
Tek Modüllü fpv alıcı
Amazon.com: AKK Diversity RX 5.8G 48CH FPV Receiver Module Built ...
Çift Modüllü fpv alıcı

2-Boyutlarına göre

1-Yer istasyonu Üzerinde Bulunan Alıcılar

Impressive FPV ground station - Blog 2.0 - diydrones
2-pv Alıcının Üzerinde Bulunan Gözlük(goggle)
FPV alıcı ve verici
Çift modüllü Fpv Anten
3-Fpv alıcının üzerinde buluduğu Monitörler

Multicopter ve model/fpv uçak arasındaki farklara dair yazımız için tıklayabilirsiniz.

3 thoughts on “Fpv Analog Görüntüleme Sistemlerinde Alıcılar ve Vericiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir