Esc’ye Flash Atmak Nedir ve Esc Yazılımları Nelerdir?

Escler için birçok ürün yazılımı mevcuttur ve birçoğumuz Model uçaklara,multikopterler,insansız hava araçlarına dair projerlere ilk başladığında esc’lerde bulunan yazılımlara pek önemsemezler fakat Esc yazılımları kullanıcı için çok önemlidir.Bu yazımızda esc yazılımlar nelerdir? Kullanıcı için önemleri nelerdir? Esc’ye Flash Atmak Nedir? isimli soruları inceleyeceğiz.

Not:Yazımıza okumadan önce esc’lere dair temel bilgiye sahip değilseniz eğer yazımızı “Esc Nedir? Esc Çeşitleri Nelerdir” okumanızı tavsiye ederiz.

Esc Yazılımları Ne İşe Yarar?

Esc programlama birçok kaynak esc flashlamak olarak adlandırılır. Kumandanın alıcıya aktardığı gaz hassasiyetini artırılması veya azaltılması,başlangıç gücü,esc sıcaklık koruması,motor yönü(istenildiği taktirde çift yönlü dönebilir(Aşağıda örnek videomuz mevcuttur.),demag compensation,motor timining,işaret ışığı uzunluğu,Esc’den gelen beep sesinin uzunluğuna kadar esclerin kendine özgü olan özelliklerini ayarlayabilirsiz.

Esc'ye Flash Atmak ve Esc Yazılımları Nelerdir?
BlHeli esc yazılım ara yüzü ve Esc ile yapılabilecek değişikliler

Esc Yazılımlar ve Özellikleri Nelerdir?

Esc yazılım Çeşitleri:

  1. BLHeli
  2. BLHeli_S
  3. BLHeli_32
  4. SimonK
  5. KISS

2015 yılına kadar BLHeli ve SimonK yazılımı en çok kullanılan esc yazılımları idi,BLHeli’nin kullanıcı arayüzü simonK göre daha kolay olduğu için birçok kullanıcı hala daha BlHeli’yi tercih etmektedir.

SimonK yazılımlı Esc’yi flashlama

BlHeli’nin en harika özelliklerinden biri ise Naza uçuş kontrol kartlarında bootloader (flash cihazı) aracılığı ile motor yönü değiştirilebilir.

Uçuş kontrol kartlarına dair yazımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

2016 yılında BLHeli yazılımı yüksetme olarak BLHeli_S yazılımı ortaya çıkmıştı,2017’de ise BLHeli_S yazılımı ortaya çıkmaya başladı,Yeni nesil 32 bit işlemcilerin olduğu esc’lerde bulundu.

BLHeli_32 Esc’ye Flash Atmak

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan Esc yazılımlar BLHeli_s ve BLHeli’dir.Bu esc yazılımlarını istediğiniz flash’layabilirsiniz yani programlayabilirsiniz.

BLHELI yazılımlı Esc’ye Flash Atmak

Dikkat edilmesi gereken EN BÜYÜK konulardan diğeri ise,Esc satın alırken sonradan yazılımında değişiklik yapılıp yapılamayacağına dikkat edilmelidir.

BLHeli olmayan ESC’ler için, büyük olasılıkla KISS ESC, Castle QuadPack ve Gemfan Maverick ESC gibi kendi fabrika aygıt yazılımlarıyla birlikte gelirler ve bunlar yazılımlarında herhangi bir değişim yapamazlar.

Esc flash Atma Nedir? Nasıl Yapılır?

Esc flash’lama işleme Esc flash cihazı veya arduino ile el yapımı olarak gerçekleşir.Bu işlem için gerekli olan en önemli cihazlardan biride bilgisayardır.Esc flash cihazı veya arduino ile yapılan cihazın bağlantı ucu esc’de bulunan işlemcinin üzerine dokundurulur ve işlem gerçekleşir.Örnekleri aşağıda paylaşıyorum.

1)Arduino ile ESC Flashlama

2)Esc Flash Cihazı

One thought on “Esc’ye Flash Atmak Nedir ve Esc Yazılımları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir