Blheli ve Simonk ESC Arasındaki Farklar Nelerdir?

Elektirikli motorlu hava araçlarında(Multikopterler,uçaklar ve gelişmiş hava araçlarında kullanılan) kullanılan diğer ESC’lere dair yazılarımızda söylediğimiz gibi Esc’ler elektirikli motorlu hava araçlarının kalbidir.Esc alırken en çok dikkat edilmesi gereken ESC’nin hangisi yazılma sahip olduğu yani flash atmak için uygun olup olmadığıdır.Bu yazımızda ‘Blheli ve Simonk Esc Arasındaki Farklar’ isimli konuya değineceğiz.

Not: Bu yazıyı okumadan önce Esc’ler dair temel bilgi sahibi olmak gereklidir.ESC Nedir?RC Elektirikli Motorların Kalbi Olan ESC Çeşitleri Nelerdir?

1)BlHeli ve Simonk Esc Arasındaki Ürün Yazılımı Farkları Nelerdir?

BLHeli son yıllardan artan gelişmesi ile Simonk kullanıcılarının çoğu BLHeli kullanmaya başlamıştır.BLHeli kullanıcılarının artmasının en temel sebeplerinden biri ise BLHeli’nin ‘BLHeli Suit‘ adlı kullanıcı dostu ara yüzü programı ile kullanıcılıran rahat şekilde ESC’lerini flash atma imkanı sunmaktadır.

ESC’ye flash atmak ile ilgili detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

BLHeli Suit arayüzü
Blheli ve Simonk Esc Arasındaki Farklar

2)Kullanım Kolaylığı

SimonK yazılımı arayüzünde birçok işlem manual olarak yapılmaktadır.Komut satırları el ile yazılmaktadır.Bu sebepten dolayı birçok SimonK kullanıcısı BLHeli Suit kullanmayı tercih etmiştir.

3)Flash Atma Kolaylığı

Simonk flash yapmak için,BLHeli’ye flash atmak daha zahmetlidir.Flash cihazları aynıdır.Örneğin,Arduino ile veya USBasp AVR Programmer ile her çeşit ESC’yede flash atılabilir

USBasp AVR Programmer ile flash atmak

4)Güncellenme Aralığı

Esc yazılımlarında güncellenme aralığı çok önemlidir.Çünkü kullanıcıların istekleri ve kullanım kolaylığı göz önüne alınarak güncellemeler yapılıyor.BLHeli yazılım güncellenme sürekliliği simonK’a göre daha fazladır.

5)Desteklenen Protekoller

Simonk‘nın desteklediği tek bir protokel vardır ‘PWM’.BLHeli OneShot 125 ile ve belli ESC’lerde OneShot 42 ve MultiShot destekler

PWM:Analog sinyal için kullanılır.

OneShot 123,42 dijital sinyaller için kullanılır.PMW göre daha hızlı(20 kat) yenilemeye sahiptir.Dronalar gibi hassas uçuşlarda Oneshot tavsiye edilir.OnShot125′,n hızı 125 ile 200 mikrosaniyedir.OneShot 42 ise 42 ve 84 mikrosaniyedir.

https://www.youtube.com/watch?v=fbah6zvFt2k

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir