Avidrone Aerospace’in Benzersiz Tasarımıyla Çift Rotorlu Kargo İHA’sı

Kanada merkezli ünlü girişimci Avidrone Aerospace eşi benzeri görülmeyen çift rotorlu kargo İHA’210TL ile İHA ile kargo taşımacılığı sektöründe üst sırada yerini aldı. Kuzey Amerika’da üretilen ve bir buçuk yıldır piyasada olan çift başlı 210TL kargoları 10 kat daha hızlı taşıyor ve diğer muadillerine göre daha ağır yük taşıyabiliyor. 

Çift Rotorlu Kargo İHA’sı 210TL Nedir? 

Avidrone Aerospace geçtiğimiz yıllarda İHA tasarımlarına bir farklılık getirerek gördüğümüzde bizi hayrete düşürecek çift başlı bir kargo İHAsı tasarladı. Elbette amaç sadece görsel açıdan bir farklılık yaratmak değildi. Çift rotorlu kargo İHA’sı 210TL özellikle gidilemeyen yerlere daha hızlı gidiyor ve daha fazla yük taşımasına sahip son derece başarılı bir Kargo İHA’sı, Daha önceki yazımızda Alphabet Kargo Dronlarından bahsetmiştik. Farklı iki yöne bakan iki ayrı helikopteri yatay bir gövde üzerinde birleştiren 210TL bu tasarımıyla  Boeing’in Chinook CH-47 helikopterine benzemektedir. 

Chinook helicopter is used to pick up US troops in Afghanistan. Credit: Boeing.

Çift Rotorlu Kargo İHA’sı 210TL’nin Diğer Türlerinden Farkı Nedir? 

İHA ile kargolama sektöründe aynı zamanda düşük enerji ve yüksek verimi amaçlayan 210TL havacılık sektörüne farklı bir açıdan bakmamızı sağlıyor. Daha sık görülen çok pervaneli (multicopter) İHAlara göre daha farklı bir tasarımı bulunan 210TL 10 kat daha fazla mesafe katedebiliyor ve 5 kat daha ağır yükleri taşıyabiliyor. 

Şirket CEO’su Scott Gray göre benzer amaçlı muadilleri, Avidrone 210TL kadar güçlü değil ve enerji verimlilikleri de düşük

Çift başlı kargo İHA’sı 210TL’nin bir başka farkı ise iki set tam rotor kanadının bulunmasıdır. Diğer kargo İHAlarının hemen hemen hepsi altı ila sekiz yatay rotorlu içeriyor. 

Avidrone Aerospace’in Başkanı ve CEO’su Scott Gray:  “Avidrone’in benzersiz tandem rotor uçuş teknolojisi devrim niteliğinde dayanıklılık, menzil ve yük taşıma kapasitesi sağlar. 210TL platformu tamamen yeni hava görevlerini gerçekleştirmek için tamamen özelleştirilebilir ve bu sistemleri şimdi gönderiyoruz .” 

210TL’de İki Set Rotor Tercih Edilmesinin Temel Nedeni Nedir? 

  1. Tandem Rotor denilen rotor dizilimi ile diğer helikopterlerde ki gibi kuyruk rotoru kaldırma gücünün %30nu kullanabilir fakat Tandem Rotor modellerde kuyruk olmadığı için ürettiği gücün tamamını kaldırma için kullanır.
  2. Tandem rotorlu helikopterler tek rotorlulara göre, düşük hızda daha az güç gerektirirken yüksek hızlı görevlerde eşit güç gerektirirler. 210TL iki rotor kanadı sayesinde daha dayanıklı ve daha düşük pil gücüyle daha uzağa gidebiliyor. 

Çift Başlı Kargo İHA’SI 210TL’nin Özellikleri Nelerdir? 

  • Çift başlı kargo İHA’sı210TL lityum pil paketi ile 20 km (75 mil) menzil gidebilir. 
  • 25 kg’a (55 lb) kadar yük  taşıyabilir. 
  • 100 km / sa (62 mil / sa) maksimum hıza sahiptir. 
  • Daha dayanıklı ve verimlidir. 
  • Çift başlı kargo İHA’sı 210TL kullanıcılarına boyut seçme imkanı tanıyor. Bu özelliği ile kargo göndericileri standart seçeneklerde ve farklı boyutlarda kargo kutuları seçme imkanı tanınmıştır. 

Çift Başlı Kargo İHA’SI 210TL Nasıl Kargo Taşıyor? 

Öncelikle kargolar helikopterleri birbirine bağlayan bomun raylarına asılır. Müşteriler gönderecekleri kargonun boyutu ve şekline göre kargo kutularını belirleyebilir veya önceden gönderilmiş farklı boyutlarda gönderilmiş kargo kutularını içeren standart bir sistemle seçim yapma hakkına sahiptirler. 

Sonrasında Avidrone Aerospace’in G4 otopilot sistemini çalıştıracak olan bir tablet veya dizüstü bilgisayar kullanarak,İHA’nıntakip edilebilmesi için plan yapılıyor. İHA’nın kalktıktan sonra otonom bir şekilde ineceği yere iniş yapıyor, bom ray kancalarını kaldırarak kargoyu serbest bırakacak ve ardından kalkış noktasına geri dönecek veya bir sonraki gitmesi talimatı verildiği yere geri uçacak. 

Son derece farklı bir görüntüye sahip olan çift başlı kargo insansız Hava Aracı 210TL halihazırda test edilip kullanılan bir İHA. Ülkemize gelir mi bilinmez ama gelirse çok verimli ve marifetli bir kargo İHA. Gelecekte bizi nasıl İHAlar bekliyor sizce?  Bizi daha çok şaşırtabilir mi? 

Berk Akgüç

Makine mühendisliği öğrencisi,AvdesoDrone.com'un kurucusu, insansız hava araçlarına dair teknolojik ve teknik gelişmelerle yakından ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir