Drone Kodlamaya Başlangıç ve Programlanabillir Drone Çeşitleri

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte insanlar ihtayaçlarını hızlı, güvenilir ve düşük maaliyetlerde elde etmek istemektedir. İnsanların istekleri ile birlikte eş zamanlı olarak dronların kullanım alanları yükselen bir ivme ile artış göstermektedir. Dronların kullanım alanlarının artmasının sağlanması için; akıllı hava araçlarının beyni olan uçuş kontrol kartlarının binlerce harf ve sayıdan oluşan kodlara ihtiyacı vardır. Bu sayede drone veya herhangi bir insansız hava aracında kodlama olmazsa olmaz bir konumda yer almaktadır. Örnek verecek olursak: İnsan beyni vücudun 5 duyu organından gelen etkilere en uygun tepkiyi verebilmek için kodlanmıştır. Etki-Tepki Prensibi dronlar içinde geçerlidir. Uçuş kontrol kartlarında bulunan kodlar ve algoritmalar sayesinde dronun sensörler aracılığı ile dışarıdan aldığı etkileri motorlar ve servolar ile tepkiye dönüştürerek hava aracının hareketini sağlar.

Bu yazımızda insansız hava araçlarının atar damarı olan uçuş kontrol kartının kodlanmasına nasıl başlanır ve başlangıç aşamasında gerekli olan kitler ve F-450 veya S-500 frame üzerine pixhawk,ardupilot ,navio…vb. uçuş kontrol kartları ile kurulu toplama dronların haricinde daha kısa zamanda ve daha az maaliyetlerde elde edebileceğimiz eğitim dronu kitleri üzerinde duracağız. (Toplama dronlar teknik ve teorik açıdan kullanıcıya fayda sağladığı kaçınılmaz bir gerçektir.)

Drone Kodlamada Kullanılan Programlama Dilleri Neledir

Drone kodlama dillerini 2 ye ayırabiliriz.

1-) Son 5 yılda yükselişe geçen görsel programlama teknolojileri ile artık drone kodlamayı her yaşta insanların kolay anlaşılabilen arayüzlü programlama dilleri ile bloklar halindeki algoritmalarla dronun hareketini sağlamaktadır. Visuino, Swift, Makeblock yazılımı,  Tynker ve Blockly

2-) İHA’Larda kullanılan yapay zeka uygulamalarında yaygınlıkla nesne yöntemli programlama dilleri kullanılır. Bu diller kullanabilmek için çok iyi düzeyde yazılım bilgisi ve kullanacağınız hava aracının uçuş prensiblerine hakim olmanız gerekmektedir c++,JAVA ve Pyhton programlama dilleri içerilerinde bulunan kütüphaneler sayesinde ulaşabileceğiniz kaynak sayısı fazladır. Bu sayede İHA’larda kullanılan en popüler dillerdir. Gazebo veya Xplane gibi simülasyon programlarında yazılan kodun simülasyon ortamında İHA üzerindeki etkisi gözlemlenir.

Drone Kodlamaya Başlangıç Programlananilir Dronu Nedir?

Her geçen gün Drone kodlamayı öğrenmeyi kolaylaştırmak için birçok girişim ve inavosyonlar ortaya çıkmaktadır. Drone kodlamaya başlangıç kitleri her yaşta ki insanlara hitap eder. Dronun uçuş dinamikleri ,heberleşme sistemler,sensörlerden gelen verinin işlenmesi ve görüntü işlenmesi gibi konularda kullanıcılara dronlara yani insansız hava araçlarına karşı teorik bir bakış açısı kazandırır. Kullanıcıların Kazandığı teorik bakış açısıyla daha güçlü algoritmalar kurabilmesini sağlar.

4 tane Programlanabilen Drone

1-)ESPcopter

2)DJI Tello EDU Drone

3)Robolink CoDrone Lite & Pro educational kit

4)Makeblock Airblock educational drone

5) Parrot Mambo Fly educational drone

1-)ESPcopter

ilk sırada bir Türk bir girişimci’nin yaptığı ESPcopter isimi programlanabilir Dron’a yer verdik. Son zamanların en popüler mikrodenetleyicisi olan Arduino tabanlıdır. Visuino görsel yazılım dilini kullanılır.

 • 240 mAh batarya ile 7 dakika uçuş süresi vardır.
 • USB bağlantı ile 25 dakikada şarj olur.
 • 3 eksen gyro,accelerometre &magnometre
 • 4 farklı yöne bakan 1 metre algılama mesafesi bulunan lazer sensörler bulunmktadır.

2)DJI Tello EDU Drone

DJI tello EDU ülkemizde ve Dünyanın birçok yerinde eğitim kurumları tarafında en çok tercih edilen programlama Dronlarıdır Tello EDU dronlarında 3 farklı programlama dili kullanılır: Scratch, Pyhton ve Swift

 • Otomatik kılkış-iniş özelliği
 • Batarya koruma özelliği
 • 720p wi-fi ile Dijital görüntü aktarım
 • 13 dakkika hava kalma
 • Failsafe özelliği
 • Multiple flight özelliği
 • Aynı anda birden fazla DJI Tello sürü halinde hakimiyet
 • Precise hovering özeliği

Ryze Tello drone review | Camera Jabber

3)Makeblock Airblock educational Drone


Airblock, Alman iF Tasarım Ödülü, Alman Reddot Ürün Tasarım Ödülü, Kore K-Tasarım Ödülü, Makeblock Nöronları için Amerikan IDEA Ödülü, Japon İyi Tasarım Ödülü ve diğer uluslararası endüstriyel tasarım ödülleri dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. Makeblock yazılımı ile herkes hızlı bir şekilde başlayabilir

 • Uçuş süresi 6 ile 8 dakika
 • Kontrol Mesafesi: 33 fit (10 metre).
 • Elektronik Sensörler / Modüller: Ultrasonik, Barometre, 6 Eksen Jiroskop, Bluetooth, 6 Hollow-cup motorlar,
 • RGB LED’ler.
 • Bir drone, hovercraft ve diğer sistemlere dönüştürülebilir.
Makeblock Airblock Transformable/Programmable Educational 99808

4) Parrot Mambo Fly educational drone

Akıllı otopilot sistemi, gelişmiş uçuş kontrolörü ve güçlü sensörleri sayesinde piyasadaki en kararlı mini drone’lardan biridir. Bu teknoloji, Parrot Mambo’nun iç ve dış mekanlarda uçmasını kolaylaştırır.  Tynker ve Blockly görsel programlama dilleri kullanılır. Yazılı olarak JavaScript ve pyhton programşama dilleri kulllanılır.

Parrot Mambo Educational Drone
 • 9 dakikalık uçuş süresi meydana gelir
 • 3 tane ivmeölçer ve 3 tane gyro ile havada harika bir stabilizasyonu sağlar.
 • 65 fit (20 metre) uçuş menzili sağlar.
Drone kodlamaya başlangıç projeleri

Berk Akgüç

Makine mühendisliği öğrencisi,AvdesoDrone.com'un kurucusu, insansız hava araçlarına dair teknolojik ve teknik gelişmelerle yakından ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir