50 Litre Kapasiteli Zirai İlaçlama ve Gübreleme Dronu Tasarladılar

Zirai ilaçlama ve gübreleme dronları üreten Hollandalı şirket Drone4Agro ile İHA motor üreticisi olan Alman şirket Löweheiser, 50L kapasiteye sahip ultra güçlü bir  Zirai dronu tasarladılar. Geliştirdikleri bu Zirai dronu ile tarımdaki verimi iki katına çıkarmayı planlayan iki şirket, şimdiye kadar görülmemiş benzersiz bir drone geliştirdiler. 

Daha önceki yazılarımızda dronların tarım sektöründeki kullanımlarından bahsetmiştik. Drone4Agro ve Löweheiser’in geliştirdikleri  dronu yalnızca ilaçlama ve gübreleme dronu değil aynı zamanda tarım sektöründeki gelişmeleri de ilerletecek. 

 50 Litre Kapasiteli Zirai ilaçlama ve Gübreleme Dronu

50 Litre Kapasiteli Zirai İlaçlama ve Gübreleme Dronu Nedir? 

Zirai Dronun adından da anlaşılacağı üzere 6 m genişliğinde,  50L ilaç taşımasına sahip ve son derece verimli bir ürün. Normal zirai dronlar en fazla 20 litre kapasiteli ve tamamen şarj edildiğinde 10 ile 25 dakikalık uçuş sürelerisine sahiptir. Bu durum çoğu zaman dronu kullanan çiftçiyi veya herhangi bisini zorlar çünkü kişinin  tarlaya birkaç pil getirmeye zorlar ve çoğu zaman şarjı yolun yarısındayken biter ve bu  durum zaman kaybına yol açar. 

Şirketin en büyük sorunu dronun daha fazla ilaç fazla taşımasından dolayı ağırlığı oldu ve bu sorunu da dronun genişliğini uzatarak çözdüler ve tam tamına 6 m genişliğinde drone tasarladılar. 

 50 Litre Kapasiteli Zirai ilaçlama ve Gübreleme Dronu

50L Kapasiteli Dronu elektrikli piller yerine yakıt ile çalışıyor 

Az önce de söylediğimiz gibi farklı bir tasarımla ortaya çıkanZirai İlaçlama ve Gübreleme dronu elektrikli piller yerine  yakıt kullanarak çalışıyor. Bu birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Dronu kullanacak kişi pil değiştirme işlemine gerek duymuyor ve pil değiştirmekle zaman harcamıyor. 

Dronun üzerine pil yerine bir menzil genişletici kuruluyor. Pilin yeri  bir elektrik jeneratörüne bağlı iki zamanlı bir motor içeren bir menzil genişletici ile değiştiriliyor. Böylelikle batarya değiştirme işlemi, sadece her 5 uçuşta bir gerçekleştirilen yakıt deposunun basit bir yeniden doldurma işlemiyle gerçekleşmiş oluyor. 

Tarımda ilerlemelere ihiyaç duyduğumuz bu günlerde yeni icatlarla karşılaşmak yüzümüzü güldürüyor. En eski zamanlardan beridir varolan tarımcılık, onlar sayesinde gittikçe büyüyor ve büyürken de daha tasarruflu ve daha verimli oluyor. 

Berk Akgüç

Makine mühendisliği öğrencisi,AvdesoDrone.com'un kurucusu, insansız hava araçlarına dair teknolojik ve teknik gelişmelerle yakından ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir